10 i topp

 Poängställning för Årets S:t Bernhard 2017 
Preliminär poängberäkning. Uppdaterad 14/11-17.
KORTHÅR HANARKORTHÅR TIKAR
1.
Ch Swed Snowsaver's Goliat
Uppf & äg: Ulf & Carina Gustavsson, Sätila
125 p/ 5 utst.1.
Ch St.Zamba's Downtown Diamond
Uppf: R. Pröven, Norge.
Äg: Malin Torstensson, Bredared
89 p/ 5 utst.
2.
Mjuka Mockasinens Magic Thunder
Uppf: Marie Martinsson, Arvidsjaur.
Äg: Malin Torstensson, Bredared
37 p/ 4 utst.2.
Ch Fridala's Borgward Isabella
Uppf & äg: Marie Pölda-Albertén, Billeberga
87 p/ 5 utst.
3.
Ch Swed Snowsaver's Cazpar
Uppf & äg: Ulf & Carina Gustavsson, Sätila
35 p/ 4 utst.3.
Ch Swed Snowsaver's Gry
Uppf & äg: Ulf & Carina Gustavsson, Sätila
68 p/ 5 utst.
4.
Ch St.Zamba's Remember Rolex, Veteran
Uppf: R. Pröven, Norge.
Äg: Malin Torstensson, Bredared
31 p/ 3 utst.4.
Ch Nattugglan's Hills Of Magic
Uppf: Anna Pettersson, Bergsjö
Äg: Malin Gråberg, Billesholm
43 p/ 3 utst.
5.
Ch Malahovskaja Eurosoyuz
Uppf: M. Leontyeva & E. Mersiyanova, Ryssland
Äg: Karin Byrevik, Österbybruk
17 p/ 2 utst.5.
Ch Sorman Esther
Uppf: M Sorjonen, Finland
Äg: Lena Gyllenfjell, Åseda
14 p/ 1 utst.
6.
Alphofs Gandhi
Uppf & äg: Lena Alphof, Munkfors
15 p/ 1 utst.5.
Alphofs Olga
Uppf: Lena Alphof, Munkfors
Äg: Anita Åkesson, Mörrum
14 p/ 2 utst.
7.
Ch Zoomorf's Epistos
Uppf: A. Christiansen, Danmark
Äg: L. Lundgren, Strängnäs
12 p/ 1 utst.7.
Malala Du Val Du Morakopf
Uppf: B. Ketterer, Frankrike
Äg: Jenny Klingstedt, Rimbo
10 p/ 1 utst.
8.
Fernando Alsani Giant
Uppf: Nina Krowinska, Polen
Äg: Karin Byrevik, Österbybruk
11 p/ 1 utst.8.
Jemina Du Val Du Morakopf
Uppf: B. Ketterer, Frankrike
Äg: Jenny Klingstedt, Rimbo
8 p/ 1 utst.
9.
Alphofs Einar
Uppf: Lena Alphof, Munkfors
Äg: Anita Åkesson, Mörrum
5 p/ 1 utst.9.
Nattugglan's One Way To Paradise
Uppf: Anna Pettersson, Bergsjö
Äg: Ann-Louise Skoog, Vimmerby
7 p/ 1 utst.
10.
Abbeydog's Old Good Taste
Uppf & äg: Marie Hallhage, Johannishus
6 p/ 1 utst.
10.
Boneca Do Val De Balboa
Uppf: Oscar Pérez & Jeanette Estevez , Spanien
Äg: Lena Alphof, Munkfors
6 p/ 1 utst.
LÅNGHÅR HANARLÅNGHÅR TIKAR
1.
Ch Narvik Van't Hof ten Eynder
Uppf & äg: L. Spoden & F. De Tandt, Belgien
148 p/ 5 utst.1.
Ch Bernhardlundens June Carter, Veteran
Uppf: Lena & Benny Hansson, Brålanda.
Äg: Malin Torstensson, Bredared
83 p/ 5 utst.
2.
Ch Bernhardlundens Magic Miracle
Uppf & äg: Lena & Benny Hansson, Brålanda
122 p/ 5 utst.2.
Ch Dein Hards Join My Fan Club
Uppf & äg: Karin Byrevik, Österbybruk.
73 p/ 5 utst.
3.
Ch Swed Snowsaver's Dumle
Uppf: Carina & Ulf Gustavsson, Sätila.
Äg: Diana Arvidsson, Åsarp
98 p/ 5 utst.3.
Ch Dein Hards Let's Face It
Uppf & äg: Karin Byrevik, Österbybruk
72 p/ 5 utst.
4.
Dein Hards Uneven Number
Uppf: Karin Byrevik, Österbybruk
Äg: Anita Eriksson, Österbybruk
78 p/ 5 utst.4.
Dein Hards That's All Right
Uppf & äg: Karin Byrevik, Österbybruk
67 p/ 5 utst.
5.
Ch Courmayeur's Xavier, Veteran
Uppf: L-G Ahlgren & S Carlsson, Ösmo
Äg: Marie Pölda-Albertén, Billeberga
68 p/ 2 utst.5.
Ch Dein Hards Make It Easy
Uppf: Karin Byrevik, Österbybruk.
Äg: Anne-Lie Lindbom, Fjärdhundra
50 p/ 4 utst.
6.
Bernhardlundens Ridiculous Ratata
Uppf & äg: Lena & Benny Hansson, Brålanda
53 p/ 5 utst.6.
Ch Dein Hards Just Bring It On
Uppf & äg: Karin Byrevik, Österbybruk
40 p/ 3 utst.
7.
Ch Bernhardlundens King Of The Road, Veteran
Uppf: Lena & Benny Hansson, Brålanda
Äg: Peter Bengtsson, Malmö
28 p/ 2 utst.7.
Ch Kiibumbies Cassie
Uppf & äg: Anita Åkesson, Mörrum
36 p/ 3 utst.
8.
Dein Hards Tumbling Dice
Uppf: Karin Byrevik, Österbybruk
Äg: Erika Englund, Vårdö, Åland
24 p/ 3 utst.8.
Angel
Uppf & äg: Malin Gråberg, Billesholm
31 p/ 3 utst.
9.
Dein Hards Varied Shade
Uppf: Karin Byrevik, Österbybruk
Äg: Jenny Porjebäck-Persson, Lärbro
20 p/ 1 utst.9.
Ch Dein Hards One To Keep
Uppf: Karin Byrevik. Österbybruk
Äg: Erika Englund, Vårdö, Åland
25 p/ 3 utst.
10.
Ch Dein Hards On Demand
Uppf: Karin Byrevik. Äg: Ann-Louise Thörnquist, Väja
18 p/ 2 utst.10.
Baggemålas Paradis Heavy Star
Uppf & äg: Ann-Louise Skoog, Vimmerby
17 p/ 2 utst.
UPPFÖDARE
1. Dein Hards kennel46,7 p
2. Swed Snowsaver's kennel32,6 p
3. Bernhardlundens kennel28,6 p
4. Fridala kennel8,7 p
5. Mjuka Mockasinens kennel3,7 p
6. Kiibumbies kennel3,6 p
7. Alphofs kennel 3,4 p
8. Malin Gråberg3,1 p
8. Baggemålas Paradis kennel1,7 p
10. Abbeydog's kennel0,6 p


Frågor och funderingar ang listan besvaras av
Helén Johansson ordforande@bernhardinerna.com

OBS! Medlemstvång gäller på samtliga listor.
Är det 2 ägare måste båda vara medlemmar.
Tänk på att betala medlemsavgiften i tid så att du ej missar poäng.

OBS! Gällande från 1/1 2011:
Endast svenskregistrerade kennlar tävlar om ”årets uppfödare”
Utländska hundar får tävla om ”årets hund”.

Från och med 2011 räknas poäng bara upp till Bir.
Inga grupp eller Bis placeringar räknas, gäller samtliga listor.

”Årets Uppfödare” reglerna är enkla:
Uppfödare tilldelas 1 poäng per 10 poäng som hundar erövrat på 10 i topp-listan.

Poängberäkning vuxna
OBS! De 5 bästa utställningarna för året räknas, off utst: SKK, SBHK, Bernhardinerna
+ Bernhardinerna inoff.
BIR 10 poäng + 1 poäng per slagen konkurrent inom rasen
BIM 7 poäng + 1 poäng per slagen konkurrent inom könet
Bhkl / Btkl 2:a 5 poäng + 1 poäng per slagen konkurrent inom könet
Bhkl / Btkl 3:a 3 poäng + 1 poäng per slagen konkurrent inom könet
Bhkl / Btkl 4:a 2 poäng + 1 poäng per slagen konkurrent inom könet
+ 2 poäng till BIR & BIM och 1 poäng till övriga vid Int Utställning.